Európai Számvevőszék: Sérültek a légi utasok jogai!

Európai Számvevőszék: Sérültek a légi utasok jogai!

Jelentést adott ki az Európai Számvevőszék a légi utasok jogairól és megállapításuk egyértelmű: a Covid-19 járvány során összességében nem tartották tiszteletben a légi utasok alapvető jogait, és az utasok nem részesültek egységes bánásmódban. A jelentés következtetése világos: az Európai Számvevőszék javasolja az Európai Bizottságnak, hogy védje jobban a légi utasok jogait és tájékoztassa őket e jogaikról, javítsa a nemzeti intézkedések közötti koordinációt és a légitársaságoknak nyújtott állami támogatásokat kapcsolja össze jobban a légi utasok kártalanításával, valamint fejlessze tovább a légi utasok jogainak védelmét szolgáló eszközöket és jogszabályokat.

 

A törölt jegyek árának visszatérítéséről

A jelentés szerint a koronavírus válság kezdeti időszakában számos utas nem részesült visszatérítésben, vagy nem volt más választása, mint hogy utalványt fogadjon el. Az Európai Unió számú, Légi utasok jogait szabályozó rendelete szerint az utasoknak jogában áll 7, illetve 14 napon belül visszatérítésben részesülni. A légitársaságok készpénz-visszatérítés helyett utalványt is felajánlhatnak, de az uniós jog értelmében az utasok nem kötelesek utalványt elfogadni a készpénz-visszatérítés helyett.

 

Egyes légitársaságok (az EU 261/2004 rendelettel szemben) a Covid19-járvány kapcsán felmerült rendkívüli körülményekkel indokolták azon döntésüket, hogy nem nyújtanak visszatérítést a törölt repülőjáratok utasainak. Más légitársaságok különböző taktikákkal igyekeztek arra ösztönözni az utasokat, hogy visszatérítés helyett utalványokat fogadjanak el, ezáltal az utalványokat gyakorlatilag rákényszerítették az utasokra.

 

Utazásközvetítők, online repülőjegy-értékesítők

A légi utasok jogairól szóló jogszabály nem tesz említést a köztes szereplőkről, ami akadályozza az utasokat abban, hogy megkapják a visszatérítést. Szinte mindegyik tagállamban igaz volt, hogy azok az utasok, akik köztes szereplő révén vásárolták jegyüket, csak részben, késve vagy egyáltalán nem kaptak visszatérítést. A visszatérítésre váró, kizárólag repülőjáratot igénybe vevő utasok gyakran kénytelenek voltak mind a légitársaságot, mind a köztes szereplőt megkeresni, és mindegyiktől azt a választ kapták, hogy a másik felet terheli a felelősség a jegy visszatérítéséért.

 

Az állami támogatások és a visszatérítések

A tagállamok támogatást nyújtottak a légitársaságoknak és az utazásszervezőknek, de a légitársaságok esetében ezt nem kötötték az utasok kártalanításához. A tagállamok összesen 31,8 milliárd euróval támogatták a légitársaságokat. Az Európai Bizottság javaslata ellenére egyik vizsgált esetben sem említette a támogató tagállam kifejezetten, hogy a támogatásnak célja vagy feltétele lenne az utasok kártalanítása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagállamok kizárólag a légitársaságok belátására bízták a légi utasoknak nyújtandó visszatérítéseket.

 

Következtetések

  • A törölt légi járatok utasainak nyújtandó visszatérítéseket felfüggesztették és az utasokat eltérő módon kezelték a különböző tagállamokban. Ezzel egy időben a tagállamok soha nem látott összegű állami támogatást nyújtottak a légitársaságoknak és az utazásszervezőknek.
  • A Covid19-válság kapcsán nyilvánvalóvá vált, hogy a légi utasokat nem tájékoztatják megfelelően a jogaikról, így elveszíthetik az őket megillető pénzösszegeket.
  • A világjárvány leküzdésére tett tagállami intézkedések – például karanténkötelezettség és egyoldalú utazási tilalmak – nagyban hozzájárultak a légi közlekedés összeomlásához. Ennek nyomán a légitársaságok és az utazásszervezők hirtelen súlyos likviditási problémákkal szembesültek.
  • Válság idején a légi utasok jogaira vonatkozó jelenlegi jogi keret csak korlátozott intézkedési lehetőségeket biztosít a Bizottság számára. légi utasok jogaira vonatkozó jelenlegi jogi keret korlátozott hatáskört biztosít a Bizottságnak a légi utasok jogainak érvényesítésére.

 

(A cikk az Európai Számvevőszék 2021. június 29-én kelt 15/2021 számú „A a Covid19-világjárvány idején: a Bizottság igyekezete ellenére sérültek az alapvető jogok” különjelentése alapján készült)

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://kesettagepem.hu/wp-content/uploads/2017/10/custom-header-01.jpg);background-size: initial;background-position: center top;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 250px;}