Emirates gyorsjelentés

2,6 milliárd dollár, vagyis 988.000.000.000,- forint* – ennyi volt az Emirates nyeresége a 2024. április 1-től szeptember 30-ig tartó időszakban.

A dubaji központú légitársaság gyorsjelentése szerint ezalatt több, mint 26,9 millió utast szállított, vagyis utasonként körülbelül 100 dollár nyereséget ért el.

Összehasonlításképp, ugyanezen időszak alatt a Wizz Air 33 millió utast szállított, 315 millió eurós mellett; a Ryanair pedig 115 millió utassal 1,79 milliárd eurós eredményt ért el. #kesettagepem

*380 HUF/USD árfolyamon számolva, 2024. november 9-én.

Wizz Air gyorsjelentés

315,2 millió euró, vagyis 128.601.600.000,- forint* – ennyi volt a Wizz Air nyeresége a 2024. április 1-től szeptember 30-ig tartó időszakban.

A low-cost légitársaság gyorsjelentése szerint ezalatt több, mint 33 millió utast szállítottak, a repülőjegyek 53,2 eurós átlagos ára mellett.

A gyorsjelentések szerint a Ryanair utasonként körülbelül 15 euró, míg a 9,50 euró nyereséget ért el az elmúlt féléves időszakban. #kesettagepem

*408 HUF/EUR árfolyamon számolva, 2024. november 7-én.

Ryanair gyorsjelentés

1,79 milliárd euró, vagyis 730.320.000.000,- forint* – ennyi volt a Ryanair nyeresége a 2024. április és szeptember közötti időszakban.

Az ír légitársaság gyorsjelentése szerint ezalatt több, mint 115 millió utast szállítottak, a repülőjegyek 52 eurós átlagos ára mellett. #kesettagepem

*408 HUF/EUR árfolyamon számolva, 2024. november 4-én.

Ismét sztrájk Charleroi-ban!

Az összes induló járatot törlik kedden a belgiumi -i repülőtéren a biztonsági személyzet sztrájkja miatt – jelentette hétfőn a belga hírügynökség.

A Belgium második legforgalmasabb repülőterének számító a döntést azzal indokolta, hogy a munkabeszüntetés miatt nem tudják elvégezni a szükséges biztonsági ellenőrzéseket. Bár hozzátette azt is, hogy a törlés az érkező járatokat nem érinti, óva intette az aznap érkezőket, és kérte , hogy egyeztessenek légitársaságaikkal, mert elképzelhető, hogy egyes járatokat átirányítanak.

A törlés 89 járatot, azaz mintegy 1600 utast érint, akik eldönthetik, hogy másik időpontra foglalnak helyet vagy visszakérik a jegy árát.

-n – ahogy Belgium másik nagy repülőterén, a zaventemin – már október 1-jén is beszüntették a munkát, a biztonsági személyzet akciójához akkor más dolgozók, köztük a takarítók is csatlakoztak. A sztrájkkal fel akarták hívni a figyelmet az „alapvető fontosságú munkát végző” alkalmazottak munkakörülményeire a higiéniai, biztonsági és vendéglátóipari ágazatokban.

Az új felhívásban a szakszervezetek azt vetették a munkaadók szemére, hogy nem tartják tiszteletben a párbeszédet.

A miatt kedden (október 22.)

  • A Ryanair FR 55 számú -Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 8:40– járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 4264 számú -Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 13:20– járatot a légitársaság törölte.

A Ryanair Budapest (BUD) – Charleroi (CRL) járatai rendben közlekednek, a Wizz Air-nek pedig nincs járata kedden Budapest és között.

A repülőtéri dolgozók sztrájkja rendkívüli körülménynek minősül a légitársaságok szempontjából, amelyek így nem kötelesek megfizetni a Légi Utasok Jogait szabályozó rendelet alapján meghatározott, akár 600 euró összegű kártalanítást. Fontos azonban kiemelni, hogy ez nem érinti az utasok ellátáshoz és átfoglaláshoz, vagy visszatérítéshez fűződő jogait: ennek értelmében a törölt járatok utasai jogosultak a fel nem használt repülőjegyük árának visszatérítésére, vagy ingyenes átfoglalásra, emellett pedig – szükség esetén – szállodai ellátásra is jogosultak, illetve étel-ital fogyasztásuk is megtérítésre kerül. (MTI, Késett A Gépem)

Megszűnik a szén-dioxid adó!

A hétfőn megjelent turisztikai fejlesztési csomag szerint január elsején megszűnik a légitársaságokat terhelő széndioxid-adó. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a „A Budapest új (állami) kezekben van, versenyképességének növelése kiemelten fontos.

A leánykori nevén extraprofit-adónak nevezett adónemet 2022. júliusában vezette be a magyar kormány. Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója akkor ezt egy országúti rablásnak nevezte a kormány részéről és egy Közgazdaságtan tökfejeknek című könyvet küldött Nagy Mártonnak. Az adó áthárításáért a Ryanairt 300 millió forintos bírsággal sújtotta a Fővárosi Kormányhivatal, ezt azonban a Fővárosi Törvényszék később megsemmisítette mivel a Kormányhivatal a bírság kiszabását azzal indokolta, a Ryanair nem jogosult a légi utazásokra terhelt adó továbbítására, mert annak alanya a rendelet szerint nem a légitársaság, hanem a földi kiszolgálást végző cég. A bíróság ezzel szemben ítéletében azt állapította meg, hogy a légitársaság az adó alanya, ezért joggal közölhette ezt utasaival, vagyis – a fogyasztóvédelmi hatóság határozatával szemben – nem tévesztette meg őket.”

A vonatkozó Kormányrendelet szerint az adó összege jelenleg:

A Magyarországról Európába induló utazás esetén, utasonként

  • 10,50 kilogrammnál alacsonyabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 1600 forint.
  • 10,50 kilogramm vagy annál magasabb és 17,50 kilogrammnál alacsonyabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 3900 forint,
  • 17,50 kilogramm vagy annál magasabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 6200 forint.

 

A Magyarországról Európán kívülre induló utazás esetén pedig utasonként:

  • 10,50 kilogrammnál alacsonyabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 3900 forint,
  • 10,50 kilogramm vagy annál magasabb és 17,50 kilogrammnál alacsonyabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 9750 forint,
  • 17,50 kilogramm vagy annál magasabb egy ülésre jutó kibocsátási értékkel rendelkező légi jármű esetén 15 600 forint.

Sztrájk bénítja meg kedden Belgium két fő repülőterét

Belgium két legnagyobb repülőtere, a zaventemi és a charleroi-i repülőtér szinte összes járatát törlik kedden, a személyzet zöme, köztük a biztonsági egységek által meghirdetett sztrájk miatt – közölték a repülőtereket üzemeltető társaságok hétfőn.

A zaventemi repülőtér a múlt hét végén, a charleroi-i pedig hétfőn délután erősítette meg, hogy “az utasok és a személyzet biztonsága érdekében” minden induló járatot törölnek.

A szakszervezetek által, a jobb munkakörülmények és nagyobb fizetés elérése érdekében szervezett sztrájk célja az is, hogy felhívja az Európai Unió figyelmét az “alapvető fontosságú munkát végző” alkalmazottak munkakörülményeire a higiéniai, biztonsági és vendéglátóipari ágazatokban.

A tervek szerint e szektorok dolgozói kedden délben nemzetközi tüntetést tartanak Brüsszelben, az európai intézmények környékén.

A demonstrációra felhívó szakszervezetek úgy vélik, hogy a közbeszerzésre vonatkozó uniós versenyszabályok a takarítók, a biztonsági őrök és a vendéglátóipari dolgozók munkakörülményeinek romlását eredményezték, ezért ezen szabályok megváltoztatását követelik.

A sztrájk miatt kedden (október 1.)

  • Brussels Airlines SN 2830 számú Budapest (BUD) – Brüsszel (BRU) – tervezett indulás: 6:35 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 4264 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 13:20– járatot a légitársaság törölte.
  • Wizz Air W6 2281 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 13:50 – járat Charleroi helyett Maastrichtba (MST) közlekedik.
  • Brussels Airlines SN 2825 számú Brüsszel (BRU) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 15:10 – járatot a légitársaság törölte.
  • Brussels Airlines SN 2826 számú Budapest (BUD) – Brüsszel (BRU) – tervezett indulás: 18:00 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Wizz Air W6 2282 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 16:35 – járat Charleroi helyett Maastrichtból (MST) közlekedik.
  • A Wizz Air W6 2283 számú Budapest (BUD) – Brüsszel (BRU) – tervezett indulás: 18:30 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Wizz Air W6 2284 számú Brüsszel (BRU) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 21:10 – járatot a légitársaság törölte.
  • Brussels Airlines SN 2829 számú Brüsszel (BRU) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 21:00 – járatot a légitársaság törölte.

A repülőtéri dolgozók sztrájkja rendkívüli körülménynek minősül a légitársaságok szempontjából, amelyek így nem kötelesek megfizetni a Légi Utasok Jogait szabályozó rendelet alapján meghatározott, akár 600 euró összegű kártalanítást. Fontos azonban kiemelni, hogy ez nem érinti az utasok ellátáshoz és átfoglaláshoz, vagy visszatérítéshez fűződő jogait: ennek értelmében a törölt járatok utasai jogosultak a fel nem használt repülőjegyük árának visszatérítésére, vagy ingyenes átfoglalásra, emellett pedig – szükség esetén – szállodai ellátásra is jogosultak, illetve étel-ital fogyasztásuk is megtérítésre kerül. (MTI, Késett A Gépem)

Folytatódik a sztrájk: pénteken is minden járatot töröltek charleroi-i repülőtéren!

A Brüsszel-Charleroi repülőtéren (CRL) csütörtökön megkezdett sztrájk pénteken (szeptember 13.) is folytatódik – jelentette be a repülőtér csütörtök este. A sztrájk miatt pénteken is minden járatot töröltek.

A csütörtöki általános sztrájk után a szakszervezetek és dolgozók úgy döntöttek, hogy pénteken folytatják a sztrájkot, és a charleroi-i repülőtérre érkező és onnan induló összes járatot törölték biztonsági okokból és a létszámhiány miatt.

A sztrájk miatt pénteken (szeptember 13.)

  • Ryanair FR 54 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 6:10 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 55 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 8:40 – járatot a légitársaság törölte.
  • Wizz Air W6 2281 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 6:25 – járatot a légitársaság törölte.
  • Wizz Air W6 2282 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 9:10 – járatot a légitársaság törölte.

A charleroi-i repülőtér több mint 190 célállomást szolgál ki, évi nyolcmilliós utasforgalommal.

A repülőtéri dolgozók sztrájkja rendkívüli körülménynek minősül a légitársaságok szempontjából, amelyek így nem kötelesek megfizetni a Légi Utasok Jogait szabályozó rendelet alapján meghatározott, akár 600 euró összegű kártalanítást. Fontos azonban kiemelni, hogy ez nem érinti az utasok ellátáshoz és átfoglaláshoz, vagy visszatérítéshez fűződő jogait: ennek értelmében a törölt járatok utasai jogosultak a fel nem használt repülőjegyük árának visszatérítésére, vagy ingyenes átfoglalásra, emellett pedig – szükség esetén – szállodai ellátásra is jogosultak, illetve étel-ital fogyasztásuk is megtérítésre kerül.

Segítségre van szükséged jogaid érvényesítéséhez? Keress minket és kollégáink hamarosan felveszik Veled a kapcsolatot!

(RTBF, Késett A Gépem)

Sztrájk miatt megbénult Belgium második legnagyobb repülőtere, minden járatot töröltek

A dolgozók sztrájkja miatt csütörtökön megbénult Belgium második legnagyobb utasforgalmú repülőtere, a charleroi-i repülőtér, minden járatot töröltek – írta az RTBF közszolgálati média.

A szakszervezeti akció 30 ezer utast és mintegy 200 járatot érint. Több légitársaság hajnali 1 óra körül figyelmeztette utasait, hogy járataikat törlik, de sokan a helyszínen értesültek erről.

A magánszektorban alkalmazottak nemzeti szakszervezete (CNE) szerda este közölte, hogy a dolgozók képviselői nem tettek hivatalos sztrájkfelhívást. A repülőtér vezetőség elítélte a “vad akciót“, amelyet nem jelentettek be időben, és úgy véli, hogy “a szakszervezetek nem tartják tiszteletben a társadalmi béke iránti elkötelezettségüket.

A vita középpontjában a munkakörülmények állnak, a sztrájkolók szerint a munkaterhelés kibírhatatlanná vált részben a munkaerőhiány miatt. A munkavállalók képviselői az “agresszív vezetési politikát” is bírálják.

A sztrájk miatt csütörtökön (szeptember 12.)

  • Ryanair FR 54 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 6:15 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 55 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 8:45 – járatot a légitársaság törölte.
  • Wizz Air W6 2281 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 7:25 – járatot a légitársaság törölte.
  • Wizz Air W6 2282 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 10:20 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 4263 számú Budapest (BUD) – Brüsszel-Charleroi (CRL) – tervezett indulás: 18:50 – járatot a légitársaság törölte.
  • A Ryanair FR 4264 számú Brüsszel-Charleroi (CRL) – Budapest (BUD) – tervezett indulás: 21:20 – járatot a légitársaság törölte.

A charleroi-i repülőtér több mint 190 célállomást szolgál ki, évi nyolcmilliós utasforgalommal.

A repülőtéri dolgozók sztrájkja rendkívüli körülménynek minősül a légitársaságok szempontjából, amelyek így nem kötelesek megfizetni a Légi Utasok Jogait szabályozó rendelet alapján meghatározott, akár 600 euró összegű kártalanítást. Fontos azonban kiemelni, hogy ez nem érinti az utasok ellátáshoz és átfoglaláshoz, vagy visszatérítéshez fűződő jogait: ennek értelmében a törölt járatok utasai jogosultak a fel nem használt repülőjegyük árának visszatérítésére, vagy ingyenes átfoglalásra, emellett pedig – szükség esetén – szállodai ellátásra is jogosultak, illetve étel-ital fogyasztásuk is megtérítésre kerül.

Segítségre van szükséged jogaid érvényesítéséhez? Keress minket és kollégáink hamarosan felveszik Veled a kapcsolatot!

(MTI, Késett A Gépem)

Fővárosi kormányhivatal: három járat utasait már kártalanítják a légitársaságok

Budapest, 2024. augusztus 7., szerda (MTI) – Budapest Főváros Kormányhivatala az utasok jogainak érvényesítése érdekében összesen 15 légijárat kapcsán indított fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzést az elmúlt időszakban tapasztalható jelentős késések, illetve járattörlések miatt; az ellenőrzések alatt a légitársaságok egy kivételével – ez esetben eljárási bírság kiszabására is sor került – együttműködtek.

A Fővárosi Kormányhivatal szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: három esetben a légitársaságok elismerték kártalanítási kötelezettségüket, az utasok jelzései alapján ezekben az esetekben a kifizetések folyamatosak. Két járattal kapcsolatban a kormányhivatal még adatszolgáltatást vár. Három járat esetében az érintett légitársaságok a késések, illetve a törlés okának légi irányítási problémát jelöltek meg, tehát rendkívüli körülményre hivatkoztak. Ezekkel kapcsolatban a kormányhivatal kikérte a légügyi hatóság szakmai állásfoglalását, hogy valóban rendkívülinek tekinthető körülmény okozta-e a jelentős késést vagy a járattörlést – írták.

Kitértek arra, hogy azokban az egyedi esetekben, ahol a kormányhivatal nem rendelkezik joghatósággal, a külföldi hatóságoknak megküldi az érintett ügyeket.
Közölték azt is, hogy a kormányhivatal és a szakmai irányító Nemzetgazdasági Minisztérium továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri a légitársaságok kötelezettségeinek teljesítését és segíti a fogyasztók jogainak megfelelő érvényre juttatását.

Újabb eljárást indított a GVH a Wizz Air-rel szemben

Budapest, 2024. augusztus 6. – A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyleti eljárást indított a Wizz Air Hungary Zrt.-vel (Wizz Air) szemben. A GVH a cég foglalási rendszerének szakmai gondosság követelményét sértő működését, valamint a szolgáltatási díjakkal kapcsolatosan lényeges információk elhallgatását gyanítja.

A Gazdasági Versenyhivatal 2024. augusztus 3-án szombaton zárta le legutóbbi eljárását a Wizz Air-rel szemben. A vállalkozás elhallgatta, hogy egyes csomagjainak részét képező „többletszolgáltatásokat” külön-külön is megvásárolhatják a fogyasztók, emellett pedig a szakmai gondosság követelményét sértő kereskedelmi kommunikációt folytatottaz automatikus utasfelvételi szolgáltatás lényeges jellemzőiről. A GVH eljáró versenytanácsa a fenti jogsértések miatt több mint 307 millió forintra bírságolta a céget. A versenyhatóságnak ezen felül jelenleg is zajlik egy vizsgálata a Wizz Air-rel szemben, mivel a cég feltételezhetően fontos információkat hallgatott el az utasok elől.

A GVH most újabb versenyfelügyeleti eljárást indított, mivel gyanúja szerint:

  • a Wizz Air valószínűsíthetően nem tesz eleget a szakmai gondosság követelményének, mivel foglalási rendszere nem biztosítja a kiszámíthatóság és a megbízhatóság érvényesülését a szolgáltatási díjairól szóló tájékoztatási gyakorlatában, ugyanis a különböző eszközökön (pl. két mobilon vagy mobilon és asztali számítógépen) elérhető azonos szolgáltatások díjai egyes esetekben eltérőek lehetnek.
  • a társaság ezen felül a honlapján és az applikációjában feltüntetett szolgáltatási díjakkal kapcsolatban feltételezhetően elhallgatja a fogyasztók elől azt a lényeges körülményt, hogy a megjelenített díjakon nem fogja tudni biztosítani a szolgáltatást a foglalási folyamat egésze alatt.

A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A Gazdasági Versenyhivatal felhívja a figyelmet arra, hogy a versenytörvény szerint az ügyfélnek a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére való felhívásától az annak teljesítéséig terjedő időtartam az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

A Gazdasági Versenyhivatal az utóbbi években kiemelt figyelemmel kísérte a légiközlekedés hazai piacát. A nemzeti versenyhatóság 2022 októberében átfogó gyorselemzés (sweep) keretében vizsgálta, hogy a Magyarországon elérhető légitársaságok – ideértve a „fapados”/diszkont szolgáltatókat – honlapjai, illetve a hazánkban népszerű jegyár-összehasonlítóweboldalak alkalmaznak-e úgynevezett sötét mintázatokat a jegyeladási és reklámgyakorlatuk során.

Az elmúlt időszakban növekvő számú panasz és bejelentés érkezett a GVH-hoz a légitársaságok gyakorlatait illetően. A megszaporodott fogyasztói jelzésekre, illetve a légiforgalmi piac működési problémáival kapcsolatos piaci anomáliákra tekintettel Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke hatáskörével élve figyelemfelhívást küldött több, a magyar piacon tevékenységet folytató légitársaság vezetőjének is. (GVH)